Rize’de fiyat etiketi yönetmeliği denetimleri sürdürülüyor

08:17:10 | 2024-01-05
Rize Valiliği tarafından Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünün Resmi Gazetede yayımlanan fiyat etiketi yönetmeliğinde tarife ve fiyat listesi hususlarında değişiklik meydana geldiği ve değişiklikler hakkında ilgili kuruluşların bilgilendirildiği açıklanmıştır.

Yapılan değişikliğe göre tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano vb. hizmetin sunulduğu işyerlerinde, ayrıca lokanta, restoran, cafe vb. yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne tüketici tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılması, takılması veya konulması zorunlu hale getirildiği bildirilmiştir.

Bu bilgilere ek olarak self-servis ( masaya servis hizmeti sunulmayan) hizmet verilen iş yerlerinde ise uygulanan tarife veya fiyat listelerinin de sipariş verilen veya ödeme noktalarında tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde düzenlenmiş olması zorunlu hale getirildiği kamuoyuna duyurulmuştur.

Bu kapsamda ilimizde bulunan Esnaf ve Ticaret Odalarına, Belediyelere gerekli bilgiler Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verildiği ve vatandaşların mağduriyet yaşamamaları adına denetim çalışmalarının başladığı bilgisine ulaşılmıştır.
ETİKET :  

Tümü